trzy grzyby w lesie

Jak szybko rosną grzyby?

Mówi się, że grzyby są w stanie wyrosnąć w zaledwie jedną — ciepłą i wilgotną! — noc. To prawda — ale nie wszystkim gatunkom jest aż tak śpieszno. Ile prawdy jest w powiedzeniu o „grzybach rosnących po deszczu”? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym tekście!

Jak rozwijają się grzyby?

Na początek — krótka lekcja mykologii (to grecka nazwa nauki o grzybach). 

Proces rozwoju grzybów składa się z trzech etapów — z których tylko jeden z nich możemy faktycznie zaobserwować gołym okiem.

  1. Kiełkowanie zarodników — zarodniki przyszłego grzyba muszą trafić na dość ciepłe, wilgotne podłoże — tylko wtedy wykiełkują i stworzą strzępki.
  2. Rozwój strzępek — czyli bardzo cienkich, długich nitek, które rozrastają się w ziemi. Rozbudowana „sieć” strzępek tworzy grzybnię — a więc właściwe „ciało” grzyba.
  3. Rozwój owocnika — jeśli warunki przy podłożu są wystarczająco korzystne (znów — grzyby kochają ciepło i wilgoć), strzępki znajdujące się przy powierzchni ziemi zbijają się w owocnik — czyli tę część grzyba, która najbardziej interesuje wszystkich grzybiarzy.

Cały proces może trwać kilka dni — albo tygodni. Wszystko zależy od warunków i… gatunku grzyba.

Które grzyby rosną „jak po deszczu”, a które — się nie spieszą?

Większość grzybów spotykanych w polskich lasach rośnie od jednego do około dziesięciu dni. Z zasady, zdecydowanie szybciej rozwijają się grzyby miękkie (np. maślaki i koźlarze). Gatunki o bardziej „solidnej” budowie owocnika — chociażby borowiki — potrzebują więcej czasu.

Gdybyśmy mieli ułożyć krótki „ranking” najszybciej rosnących grzybów, wyglądałby on tak:

  1. Maślaki — od 1 do 3 dni
  2. Koźlarze i kurki — od 1 do 5 dni;
  3. Opieńki — od 3 do 4 dni;
  4. Podgrzybki — od 4 do 7 dni;
  5. Borowiki — nawet do 10 dni.

Ciekawostka — zupełną anomalią na tle „tradycyjnych” grzybów leśnych są… grzyby psylocybinowe. Ich rozwój zajmuje nawet od 3 do 5 tygodni — w takim tempie rozwija się np. growkit Golden Teacher i jego owocnik.

Oczywiście, cały czas mówimy o rozwoju w optymalnych warunkach. To znaczy… jakich?

Kiedy grzyby rozwijają się najszybciej?

Ciepło — wszystkie grzyby je kochają. Przyjmuje się, że optymalna temperatura do wzrostu grzybów leśnych to 18-28 stopni Celsjusza — a w nocy, nie mniej niż 15 stopni. W takich warunkach maślaki i koźlarze potrafią wyrosnąć nawet na kilka centymetrów… w ciągu jednej nocy — najlepiej poprzedzonej deszczowym dniem.

Bo właśnie — równie ważna jest wilgoć. Powiedzenie o grzybach i deszczu nie wzięło się znikąd; woda jest grzybom niezbędna zarówno do rozwoju zawodników, jak i samej grzybni oraz owocników. Niektóre gatunki są pod tym względem bardzo wymagające i rosną głównie na mchu, który świetnie zatrzymuje wodę — innym wystarczy zwykłe, leśne podłoże. Do tych pierwszych zaliczają się także i wspomniane już „grzybki” halucynogenne — growkit McKennaii, jednej z odmian gatunku Psilocybe cubensis, rozwija się optymalnie przy wilgotności względnej na poziomie — uwaga — 90-95%!

Mówiąc krótko — jeśli marzysz o dobrych zbiorach i dorodnych owocnikach, na grzybobranie naprawdę warto wybierać się tuż po parnej, wilgotnej nocy!