proteza zębowa

Jak dbać o protezę zębową?

Proteza zębowa wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Zapobiega ona zapaleniu dziąseł, chroni przed pojawieniem się nieprzyjemnego zapachu z ust, a do tego wydłuża żywotność i funkcjonalność samej protezy. Jak prawidłowo dbać o protezę zębową? Jakie produkty mogą być w tym pomocne?

Jak czyścić protezę zębową?

Proteza zębowa wymaga regularnej pielęgnacji. Zaleca się oczyszczać ją przynajmniej raz dziennie wieczorem, choć najlepiej byłoby robić to po każdym posiłku. Higienę protez zębowych ułatwiają odpowiednie preparaty, które można znaleźć na stronie: https://aptekadlarodziny.pl/preparaty-do-protez-zebowych.html. Dostępne są specjalistyczne szczoteczki do czyszczenia protez, proszek, pasta czyszcząca oraz specjalne tabletki, które służą do przygotowania roztworu do czyszczenia protez.

W zależności od preferencji pacjenta, można wybrać produkt, który najbardziej mu odpowiada. Czasami trzeba wypróbować kilka z nich, aby znaleźć taki, który jest najwygodniejszy w codziennym użytkowaniu. Produkty te różnią się sposobem stosowania i właściwościami. Pastę do protez zębowych:  https://aptekadlarodziny.pl/pasty-do-protez-zebowych.html nakłada się na szczoteczkę tak jak tradycyjną pastę do mycia zębów. Zaleca się korzystanie z niej po wyjęciu protezy z jamy ustnej. Podobnie jak przy zwykłym myciu zębów, należy starannie oczyścić każdą powierzchnię protezy, ze szczególnym uwzględnieniem wszelkich jej zakamarków i miejsc trudno dostępnych.

Sporą popularnością cieszą się tabletki do czyszczenia protez: https://aptekadlarodziny.pl/tabletki-do-czyszczenia-protez-zebowych.html. Pojedynczą tabletkę należy rozpuścić w zalecanej ilości ciepłej wody. Konieczne jest użycie takiej ilości wody, która zapewnia całkowite zanurzenie protezy. Po upływie określonego przez producenta czasu, protezę należy wyjąć z wody i oczyścić przy pomocy miękkiej szczoteczki. Na koniec warto opłukać protezę pod bieżącą wodą. Zawsze należy stosować się do zaleceń producenta odnośnie prawidłowego stosowania wybranego produktu do czyszczenia protez.

Jak prawidłowo dbać o protezę zębową?

Niektóre osoby noszące protezy zębowe zmagają się z podrażnieniem i zapaleniem błony śluzowej jamy ustnej. Czasami problemy te pojawiają się jedynie na początku korzystania z protezy i mogą wynikać z powolnego, stopniowego przystosowywania się do korzystania z tego sprzętu. Bywają również wynikiem nieprawidłowego dopasowania protezy lub niewłaściwego korzystania z niej. Jeśli problem utrzymuje się dłuższy czas lub często nawraca, wskazana jest konsultacja ze stomatologiem. Pomocne mogą być też mocujące kremy do protez, które zapewniają dobre przyleganie protezy i zapobiegają jej przesuwaniu się. Kremy do protez znaleźć można na stronie: https://aptekadlarodziny.pl/kleje-kremy-zele-do-protez-zebowych.html