ODMIEŃ MOJĄ HISTORIĘ.

Autyzm. Odmień moją historię – tak brzmi hasło kampanii Polska Na Niebiesko 2021, której organizatorem jest Fundacja JiM. Możecie zapoznać się z nią na stronie www.jim.org/polskananiebiesko.

Już 2 kwietnia Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Chciałbym was zachęcić do zapoznania się z tematem, bo moim zdaniem ten brak świadomości jest poważnym problemem. W Polsce na diagnozę dzieci czekają często nawet ponad pół roku. Są również osoby, które otrzymują diagnozę dopiero po 30. roku życia.

W Polsce jest ok. 400 tysięcy osób ze spektrum autyzmu. I te osoby czekają na naszą pomoc. Często nie mają nikogo innego.

Czym właściwie jest autyzm?

Autyzm to odmienny od typowego sposób rozwoju człowieka, objawiający się różnicami w sposobie komunikacji, nawiązywania relacji, wyrażania emocji, uczenia się oraz różnorodnym schematem zachowań. Każda osoba z autyzmem jest indywidualnością, a wymienione wcześniej cechy mogą występować w różnym natężeniu. To nie tak, że każda osoba z autyzmem jest taka sama, układa długopisy w szeregu i nie patrzy w oczy 😉 Dzieci też nie wszystkie zachowują się tak, jak pokazywane jest to często w filmach, nie wszystkie mają nadprzeciętne zdolności lub nie komunikują się (większość kojarzy autyzm dziecięcy np. z filmem Kod Merkury`;)). Autyzm dotyczy wielu obszarów funkcjonowania i sprawia, że osoby ze spektrum rozwijają się inaczej. Według WHO AUTYZM JEST OBECNIE DIAGNOZOWANY W POLSCE U 1 NA 100 DZIECI. (źródło: https://jim.org/autyzm/czym-jest/)

Więcej o kampanii

Fundacja JiM dzięki naszemu wsparciu pomaga w zwiększeniu dostępu do diagnozy autyzmu, która jest tak niezwykle potrzebna. Tylko w 2020 roku dzięki lekarzom i specjalistom z Fundacji udało się przeprowadzić ponad 400 diagnoz – w tym 37 osób dorosłych. Osoby w spektrum często są niesamodzielne, w pewnym momencie życia brakuje ich dotychczasowych opiekunów. W rezultacie mogą one trafić do zamkniętych instytucji, które są często totalnie nieprzystosowane. Fundacja JiM walczy o budowę systemu wsparcia dla dorosłych z autyzmem. Pisałem wam też już o depresji i o tym jak bardzo problem jest bagatelizowany. Wiele osób boi się poprosić o pomoc, otworzyć. Osoby z autyzmem bardzo często mierzą się z problemem depresji, stanami lękowymi.

Jak możemy pomóc?

Najważniejsza jest akceptacja i zrozumienie. Możemy wspólnie zmienić życie osób ze spektrum na lepsze. W ramach kampanii Fundacja JiM prowadzi zbiórkę, z której fundusze przeznaczone będą na diagnozy w kierunku autyzmu, terapii osób w spektrum, prowadzenie działań rzeczniczych i interwencji kryzysowych, pracę telefonu pomocowego TeleJiM i wiele więcej działań, dzięki którym możemy uczestniczyć w tworzeniu lepszego świata dla osób z autyzmem. Każda osoba, która wesprze Fundację kwotą 67 zł lub większą, otrzyma plakat, do wyboru są trzy różne odsłony. Ich autorkami są polskie ilustratorki, które zobrazowały poruszane w kampanii historie osób ze spektrum autyzmu. Pamiętajcie jednak, że każda nawet najmniejsza wpłata ma ogromną moc pomagania.

Pomaganie jest fajne!

Fajnie jest pomagać innym! Pamiętajcie, że to dobro do nas wraca. Że też my sami czujemy się lepiej pomagając! Dla nas niewielkie wyrzeczenia finansowe, które przeznaczymy na wsparcie Fundacji to dla osób w potrzebie olbrzymie wsparcie.

Nie czekajcie dłużej i otwórzcie swoje serducho tutaj:

https://jim.org/polskananiebiesko/

Komentarze